Typ: Ukol
21671:Změna života v nejúrodnějších oblastech
Změna života v nejúrodnějších oblastech
Vývoj zemědělství a změny ve způsobu života lidí probíhal různě v různých částech světa.
V souvislosti s pěstováním rostlin a chovem živočichů lidé přecházeli k usedlému způsobu života a k budování trvalých obydlí.
Přečti si, jak lidé využívali i neživou přírodu – a řeš pak úkoly; ověř si, co sis zapamatoval(a).
Již ve starší době kamenné lidé zřejmě na některých místech světa znali zlato, které se v přírodě vyskytuje ryzí a snadno se zpracovává.
Okolo roku 5000 př.n.l. se v oblastí Blízkého Východu začala při výrobě nástrojů i ozdob využívat měď. Ta se také vzácně vyskytuje v ryzí podobě a snadno se za studena rozklepá do plátků, ale daleko častější je ve sloučeninách – v měděných rudách, ze kterých se získává tavením. Nejčastější rudy mědi jsou sloučeniny se sírou – sulfidy. První hutě, kde se měď získávala z měděných rud, byly v oblasti Sinajského poloostrova a u Mrtvého moře. Dosažení teploty kolem 10000C, která je potřebná, umožňovalo foukání vzduchu zvláštními píšťalami do ohně. Byla to první metalurgie čili hutnictví.
Co ještě znamenalo změny?
Kolem roku 4 000 př.n.l. se v úrodných oblastech postupně vytvářely i první státy - nejprve na území Egypta a Mezopotámie, potom i Číny. V nich se začala vyvíjet první písma složená z různých znaků.
Toto první období vývoje lidské společnosti zahrnující celou dobu kamennou, první počátky využívání kovů, až do doby objevu písma v nejrozvinutějších částech světa, se označuje jako PRAVĚK.
Následující období se pak označuje jako STAROVĚK