Typ: Ukol
17065:Co objevil Gregor Mendel ?
Co objevil Gregor Mendel
Vyhledej a přečti si na internetu informace o životě Gregora Mendela.
Přečti si zjednodušený postup jeho práce, který mnohokrát opakoval:
Mendel sledoval u hrachu různé znaky – např. tvar semen, lusků, barvu květů – a přenášení těchto znaků na potomstvo.
Uveďme si příklad:
Vybral nejprve 2 skupiny rodičovských rostlin hrachu - jedny, které měly vždy jen hladká semena, a druhé, u kterých byla semena vždy jen svraskalá. Tyto rostliny mezi sebou zkřížil přenesením pylu z jedné rostliny na pestík druhé rostliny. Po splynutí pohlavní buňky z pylu s pohlavní buňkou v semeníku se u všech vytvořila hladká semena hrachu..
Potom vysel takto získaná hladká semena a rostliny, které z nich vyrostly, zkřížil mezi sebou. A ¾ rostlin z takto zkřížených jedinců měly hladká semena , ale ¼ rostlin měla semena svraskalá.
Ze získaných výsledků usoudil to, že v semenu rostlin musí být vlastnost hladkosti a svraskalosti semene určená dvěma odlišnými geny, které se při rozmnožování projevují s různou intenzitou.
Tyto vlastnosti (hladkost a svraskalost semen) můžeme označit jako projev dvou různých genů.
Vlastnost „hladkost semene“ převažuje nad „ svraskalostí semene“. Když se tyto 2 vlastnosti setkají, vznikne rostlina, která má hladká semena.
Vlastnost (gen), která se projevuje tak, že převáží (projevuje se intenzivněji) se označuje za dominantní - zapisuje se velkými písmeny.
Naopak vlastnost (gen), která je při křížení potlačena , se označuje za recesivní – a zapisuje se malými písmeny.
Křížení a jeho výsledek je možno naznačit takto :
Odpovídej s využitím předcházejících slov podle schématu:
Které geny tyto pohlavní buňky obsahují? a
Takto byly odvozeny první zákony dědičnosti na základě mnoha pokusů a jejich matematického vyhodnocení.
Představ si, že podobně jako povrch semen hrachu, zkoumáš barvu květů hrachu; bílá barva je dominantní, fialová je recesivní.
Každý organismus má ovšem velmi mnoho různých vlastností, které se různým způsobem prosazují i podmiňují , takže zkoumání přenosu dědičných vlastností je velmi složité.
Zabývá se tím věda o dědičnosti – genetika.