Typ: Ukol
16066:Sluneční záření a Země
Sluneční záření a Země
Sluneční záření a Země
K odpovědi využij text. Přiřaď čísla do obdélníčků v obrázku:
Přečti si podrobně uvedený text a čísla, která jsou v něm uvedená, přiřaď do obrázku.
Z veškerého slunečního záření (100%) se přibližně 30% hned odráží, z toho 26% od horních vrstev atmosféry a od mraků a asi 4% od povrchu země. Zbytek pohlcuje atmosféra a mraky (asi 19%) a zemský povrch (51%) – z toho přibližně 33% dopadá na oceány a ohřívá vodu, 18 % dopadá na souš.
Ze slunečního záření dopadajícího na vodu a souš se pouze okolo 0,1% záření využívá při fotosyntéze a pak následně pro život všech ostatních organismů. Většina záření ohřívá vodu a zajišťuje její oběh, ohřívá vzduch a zajišťuje jeho proudění v podobě větru.
Sluneční záření ohřívající zemský povrch nakonec sálá jako dlouhovlnné (infračervené) záření do atmosféry a ohřívá její spodní části.
A co se dále děje s infračerveným zářením ? Přečti si:
Infračervené záření uvolňované ze zemského povrchu pohlcují molekuly tzv. skleníkových plynů, které ho pak vyzařují do všech směrů; tak se na zemském povrchu zvyšuje teplota. Mezi přirozené skleníkové plyny patří hlavně vodní pára , oxid uhličitý, metan a oxid dusný.
Do vesmíru pak sálá teplo až z horních vrstev atmosféry.
Připiš k uvedeným vzorcům skleníkových plynů v ovzduší jejich názvy:
1) H2O
2) CO2
3) CH4 (uvolňovaný např. při rozkladných dějích z bahna z močálů – bahenní plyn),
4) N2 O (uvolňovaný při dějích v půdě)
Jak se dostávají do ovzduší molekuly H2O?
Jak se dostávají do ovzduší v přírodě (bez vlivů lidských činností) molekuly CO2?
Bez skleníkových plynů by byla průměrná teplota na zemském povrchu asi o 33 0 C nižší a celý zemský povrch by byl pokryt ledem.
Protože zmrzlý povrch Země by byl velmi světlý a velká část slunečního záření by se od něj odrážela do vesmíru, byl by ve skutečnosti zemský povrch ještě mnohem chladnější.
Množství slunečního záření dopadajícího na povrch Země je okolo 172 000 terawatů za rok (= jednotka energie TWy) .
Je to obrovské množství. Pro představu velikosti této energie stačí uvést, že lidé na celém světě za rok spotřebují v současné době přibližně 20 TWy.