Typ: Ukol
24889:Lesní monokultura
Lesní monokultura
Nejčastěji u nás byly v minulosti zakládány monokultury smrku, který roste rychleji než jiné lesní dřeviny.
Uvaž, proč se zakládaly a co bylo výhodné v takových ekosystémech? Jaké využití má smrkové dřevo?
Přiřaď obrázky ke jménům hmyzu, který ohrožuje smrkové monokultury.
Přečti si několik informací o kůrovci a odpověz na otázky:
Kůrovci napadají smrky ve stáří kolem 60 - 80 let = v době, kdy lýko pod kůrou je dostatečně tlusté pro vývoj nového pokolení. Samičky vyhlodávají chodbičku, do které kladou až 60 vajíček a vylíhlé larvy pak hlodají vodorovné chodbičky, na jejichž konci se zakuklí. Někdy samičky kladou o něco méně vajíček ještě jednou.
V současné době kůrovci ohrožují lesy nejen již mnoho let na Šumavě, ale i na mnoha dalších místech po celé republice - ničí obrovské plochy lesů, zejména po lesních kalamitách způsobených vichřicemi nebo porosty oslabené několikaletým suchem. .
Přečti si i tyto informace o bekyni mnišce:
Jedna samička bekyně mnišky naklade okolo 300 vajíček v menších skupinkách obvykle pod šupiny kůry; z vajíček se vylíhnou šedobílé až černé chlupaté housenky, které postupně dorůstají do velikosti 4 – 5 cm a ožírají jehlice stromů. Jedna housenka poškodí okolo 1000 jehlic. Smrk hyne při poškození asi 70% jehlic, borovice při poškození 90% jehlic.
Kdo působí proti škůdcům – a jak? Přečti si.
V přírodě proti kůrovci působí hmyzožraví ptáci, zejména datli a dravý hmyz a parazitický hmyz jako lumčíci; proti mnišce působí hmyzožravý hmyz, který ničí vajíčka a malé housenky a kukačky, které sbírají i velké chlupaté housenky; v larvách i kuklách mnišky parasitují lumci, lumčíci a kuklice. Ve smíšeném lese je tato biologická rovnováha dostačující a nedochází tam ke zničení lesa přemnoženými škůdci.
datel černý kukačka obecná dospělec kuklice
larvy lumčíka z housenky dospělec lumčíka dospělec lumka
A právě larvy lumků, lumčíků i kuklic parazitují – tzn. vyžírají při svém vývoji vajíčka a larvy hmyzích škůdců jako jsou kůrovci a mnišky (viz první fotografie).
Lumci a lumčíci patří do stejné skupiny hmyzu jako včely – a kuklice do stejné skupiny hmyzu jako moucha domácí.
Ve smrkových a borových monokulturách tato biologická regulace nestačí a dochází tam k lesním katastrofám.
Proti škůdcům se pak používají různé chemické prostředky: jsou to jednak pesticidy zaměřené na ničení hmyzu (insekticidy) a jednak lepkavé pásy s pachem samičky (tzv. feromony), na které se chytají samečci.
Myslíš, že pesticidy na hmyz (insekticidy) působí jen na kůrovce, nebo bekyni mnišku? Vysvětli, jaké důsledky má používání těchto látek v lese.
Pro ochranu lesa bylo proto velmi důležité již v minulosti zpracovat a zachovávat určitá pravidla, která se označovala jako Integrovaná ochrana lesa.
Přečti si tyto zásady.
Proč se musí dodržovat tato pravidla:
Navzdory integrované ochraně lesa se však čas od času škůdci v některých místech přemnožili tak, že části lesa zničili – a tato katastrofa se v posledních letech vlivem sucha rozšířila téměř po celé republice.
Prohlédni si mapku, která ukazuje, kdy a kolik lesů bylo vlivem škůdců zničeno v průběhu času až do roku 2016, kdy začala úplná katastrofa – kůrovcová kalamita.
Usuď podle křivky, ve kterých letech už kůrovcová kalamita začínala a kdy se ji ještě podařilo ztlumit:
Kolikrát více smrkových lesů bylo zničeno v roce 2018 než v kterékoliv kůrovcové kalamitě do roku 2015 ?
V současné době je již možno hovořit o ekologické katastrofě…..