Typ: Ukol
24941:Čištění vody
Čištění vody
Co je základem čištění vody v přírodě? Aneb: Proč je dešťová voda vždycky čistá?
Co tyto děje v přírodě umožňuje ?
Můžeme v tom přírodu napodobit?
V přírodě se „samočistí“ i voda v potocích a řekách. Co o tom svědčí? Uveď příklad:
A jak to probíhá, když znečištěnou vodu lidé potřebují přeměnit na čistou vodu, kterou je možno vypustit do vodního toku??
Přečti si stručný základní popis fungování čistírny odpadních vod (ČOV ) a potom si prohlédni obrázek a přiřaď k němu názvy jednotlivých částí ČOV.
Odpadní voda se čistí ve dvou stupních:
- Při mechanickém čištění se na česlech zachytí hrubé nečistoty, dále písek a tuky i nejjemnější nečistoty se usadí (sedimentují) v nádržích, kde se voda pohybuje velmi pomalu – přibližně jen 0,01m/s. Tak se odstraní asi 70% nečistot (hrubých a kalu). Kal se ukládá na kalová pole. Zčásti se může využít pro hnojení, většinou se spaluje.
- Při biologickém stupni čištění se využívají mikroorganismy, které jako zdroj energie pro svůj život využívají rozpuštěné organické nečistoty z vody. V aktivačních nádržích jsou vodní bakterie dýchající kyslík (aerobní). Po nějaké době namnožené bakterie vytvářejí vrstvu kalu v dosazovací nádrži. Odtud se část bakterií (aktivovaný kal) znovu využije pro čištění vody a zčásti se kal využije pro výrobu bioplynu v bioplynové stanici.
Slova k přiřazování: odpadní vody česle písek-tuky sedimentace hrubé nečistoty kal biologické čištění aktivační nádrže provzdušňování nádrž dosazovací vyčištěná voda aktivovaný kal bioplyn kalová pole bioplynová stanice