Typ: Ukol
20416:Freony a zvýšení UV záření
Freony a zvýšení UV záření
Jaký význam pro nás mají části slunečního záření, které nejsou součástí viditelného slunečního záření ? Doplň význam k těmto částem:
Infračervené záření:
Ultrafialové (UV) záření
K povrchu Země – tedy i do životního prostředí člověka – se začalo dostávat více nebezpečného UV záření (UVB záření o kratší vlnové délce) teprve v minulém století.. Toto záření může ničit bílkoviny a nukleové kyseliny – nositele dědičné informace, způsobit rakovinu, vznik mutací, poškozuje oční rohovku a zmenšuje výnosy zemědělských plodin, protože snižuje fotosyntézu.
A co tuto situaci způsobilo?
Lidé v minulém století začali ve velkém množství používat látky zvané freony. Byla to výborná náplň do ledniček, používaly se i jako tzv. hnací plyny do různých rozstřikovačů – a zdály se zcela neškodné. Avšak ukázalo se, že právě tyto látky vážně narušily ozonosféru – a problémy přetrvávají dodnes.
V atmosféře se zejména v blízkosti pólů vytváří oblast tzv. ozonové díry.
Prohlédni si obrázek dvou spojených grafů a postupně odpovídej na otázky:
Množství ozónu v atmosféře se vyjadřuje v tzv. Dobsonových jednotkách.
Při měření ozónu porovnáváme jeho současné množství s původním množstvím v atmosféře.
Co by se na Zemi stalo, kdyby se množství UV záření dále zvyšovalo? Uvaž podle textu:
V průběhu vývoje života se život na souši mohl objevit teprve tehdy, když se v atmosféře vytvořila ozonosféra, která brání povrch Země před intenzivním UV zářením, protože toto záření ohrožuje stavbu buněk (bílkoviny, nukleové kyseliny – nositele dědičných informací).
A tak v roce 1987 byl přijat Montrealský protokol, který postupně vedl k zastavení výroby nebezpečných freonů na celém světě a množství ozónu se začalo ve stratosféře pomalu opět zvyšovat.
Můžeme z této situace vyvodit následující závěr ?
Člověk by měl vždy náležitě uvážit možné důsledky svých činností, měl by být opatrný při využívání nových látek a dalších objevů; má platit princip předběžné opatrnosti.
Je důležité sledovat dodržování takových mezinárodních dohod?