Typ: Ukol
23198:Zásoby ropy ve světě
Zásoby ropy ve světě
Největší význam ze současných využívaných energetických zdrojů má pro nynější způsob života většiny lidí ropa.
Udává se, že
- asi 95 % veškerých potravin na celém světě se pěstuje za přispění ropy
- za každou kalorií běžných potravin se skrývá 10 kalorií z ropy
- výroba 95 % veškerého zboží, které se po světě vyrábí, využívá ropu – a např.
- na výrobu jediného běžného počítače se spotřebuje množství ropy, které představuje desetinásobek jeho hmotnosti,
- na ropě jsou závislé všechny způsoby moderní dopravy atd.
K čemu je např. ropa využívaná v zemědělství?
Co vlastně je ropa a z čeho vznikla?
Přečti si to trochu podrobněji:
Vytvoření současných nalezišť ropy souvisí s pohybem vrstev usazených nebo přeměněných hornin, mezi nimiž se na některých místech vytvořil prostor, jak naznačuje obrázek. V něm se mohly v dávné době postupně nakupit organické zbytky a postupně i podle různé teploty prostředí se měnily na ropu obsahující různé uhlovodíky.
Dosud prokázané světové zásoby ropy na světě ukazuje následující mapa:
čím tmavší modrá, tím vyšší odhad zásob ropy
Podívej se, ve kterých oblastech světa se postupně těžilo nejvíce ropy (včetně méně kvalitních kapalných uhlovodíků z břidlic).
Uvaž, obnovuje se ropa v přírodě, nebo neobnovuje – čili je to obnovitelný, nebo neobnovitelný přírodní zdroj ? Svůj názor vysvětli. K čemu její vznik můžeš přirovnat?
Některé odhady zásob ropy uvádějí, že dosud byla již vyčerpána přibližně polovina zásob tradiční ropy a že většina nalezišť ropy bude vyčerpána přibližně do konce 21.století…...
Ropa se těží v mnoha státech světa a tradičně se s ní obchoduje. Některé státy se při obchodování sdružují, aby získaly na světovém trhu co nejlepší ceny.
Prohlédni si mapku, která ukazuje největší producenty ropy:
Nová naleziště ropy jsou v naprosté většině pod mořským dnem a předpokládají se i v polárních oblastech, kde by však jejich těžba byla velmi nákladná i ekologicky riskantní.
A co je nového??
Už řadu let panují obavy spojené s možnostmi vyčerpání ropy. Ty se o něco oddalují v souvislosti s možností využívat kapalné uhlovodíky, které provázejí ropné břidlice a písky – tzv. břidličnou ropu. V těchto břidlicích je obsažena pevná látka (tzv. kerogen), která obsahuje uhlovodíky s větším počtem atomů uhlíků, než je v tradiční ropě. Ta se zvláštním působením vyšší teploty bez přístupu vzduchu (tzv. krakováním) převádí na kapalné uhlovodíky typické pro tradiční ropu – a důležité pro výrobu benzinu. Těžba a úprava břidličné ropy je technicky náročná a nákladná; v posledních letech převažuje v USA a je spojena s řadou ekologických i dalších problémů.
Nové technologie čerpání ropy z břidlic vyžadují i značné množství vody. Kromě toho tento způsob těžby ropy ohrožuje podzemní vody.
Myslíš, že kvůli vodě se může omezit čerpání ropy? Vysvětli svůj názor.
Jak si představuješ změny v životě lidí, které by přinesl nedostatek nebo záměrný odklon od ropy? Napiš si svou představu a porovnej ji s ostatními.