Typ: Ukol
23228:Co s vyhořelým palivem
Co s vyhořelým palivem
Velkým problémem jaderných elektráren je dosud to, jak naložit se zbytkem paliva po jeho využití, čili s vyhořelým palivem.
Radioaktivní prvky mají různý poločas rozpadu.
Připomeň si, co je poločas rozpadu (přeměny) radioaktivního prvku – nepamatuješ-li si, zjisti:
Tato doba je u jednotlivých radioaktivních prvků odlišná
Prohlédni si poločasy příkladů dalších prvků
Prvek Izotop Poločas rozpadu
Beryllium 8Be 6, 7 x 10-17 s
Thorium 223Th 0, 9 s
Síra 35S 87, 5 dní
Cesium 137Cs 30, 17 let
Radium 226Ra 1 622 let
Uhlík 14C 5 730 let
Plutonium 239Pu 24 110 let
Uran 235U 710 milionů let
Draslík 40K 1, 26 miliard let
Uran 238U 4, 468 miliard let
Přečti si text a uveď příklady.
Ve vyhořelém palivu z jaderné elektrárny je směs mnoha těchto i dalších izotopů. Tyče vyhořelého paliva se nejprve uloží ve reaktoru do bazénu na 3 – 4 roky, stále se musí chladit, protože v nich přirozeně probíhá další rozklad; za tu dobu jejich radioaktivita klesne asi na polovinu. Potom se dají do speciálních nádob a uskladní se pod vodou do meziskladu, kde se nechají i několik desítek let. Za tu dobu je už velká část nestabilních jader prvků rozložena na stabilní.
Zbytek vyhořelého paliva se musí uložit pod zemský povrch tak, aby se záření nedostávalo do okolního prostředí. Ukládá se ve speciálních nádobách, které vytrvají i přes milion let. Vyhořelé palivo se však také může znovu přepracovat na palivo. Zatím je tento způsob velmi nákladný, takže se používá zřídka.
Souhlasíš s tím, že působení zvýšené radioaktivity na DNA by mohlo vyvolat změny v celé živé přírodě, na které jsou lidé závislí?
Podívej se, jak je přítomnost radioaktivních látek označena:
Pro zajímavost si můžeš prohlédnout tabulku ukazující přehled radioaktivity všech prvků.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Polo%C4%8Das_p%C5%99em%C4%9Bny#/media/Soubor:Periodic_Table_Radioactivity.svg
Světle modrá: Prvek tvořící alespoň jeden stabilní izotop. Zelená: Znatelně radioaktivní; prvek netvoří ani jeden stabilní izotop, poločas rozpadu nejstabilnějšího izotopu je mezi 34000 lety a 3.1019 let. Žlutá: Poměrně radioaktivní prvek; prvek netvoří ani jeden stabilní izotop, poločas rozpadu nejstabilnějšího izotopu je mezi 800 a 34 000 lety. Oranžová: Radioaktivní prvek; prvek netvoří ani jeden stabilní izotop, poločas rozpadu nejstabilnějšího izotopu je mezi jedním dnem a 108 lety. Rudá: Vysoce radioaktivní prvek; prvek netvoří ani jeden stabilní izotop.