Typ: Vyklad
89025:ML_U
Metodický pokyn = učitel
Tematické zařazení experimentu
- Kožní soustava
- Termoreceptory
- Teplota
- Šíření tepla vedením
Cíl experimentu
- Seznámení žáků s tepelnou vodivostí různých materiálů. Experimentálně ověřit odlišnost vlastnosti tepelných izolantů a vodičů.
Poznámky k realizaci experimentu
Návod na zpracování dat
Závěry z experimentu
- Přestože byla výchozí teplota všech destiček stejná, naše teplotní vjemy jsou značně rozdílné. Nejdůležitější roli při tom hraje tepelná vodivost jednotlivých materiálů.
- Měď je dobrým vodičem tepla (= snadno se dotykem ruky ohřívá a odvádí z ní teplo, a nám proto připadá, že chladí).
- Dřevo, polystyren patří mezi izolanty (= teplo z naší ruky odvádí špatně, a nám proto připadá že hřeje).
- Lepší, nebo horší tepelná vodivost materiálu se projevuje mírou změny teploty destičky měřené v malé vzdálenosti od položené ruky.
Žákovské aktivity
Trochu teorie
- Každá látka má svoji tepelnou vodivost. Jedná se fyzikální veličinu, charakterizující schopnost látky vést, přenášet teplo. Tato veličina ukazuje rychlost, jakou se teplo šíří a přenáší z jedné zahřáté části materiálu do jiné části materiálu v našem případě dále prostoru zejména chladnějších částí.
- Tepelnou vodivost daného materiálu charakterizuje součinitel tepelné vodivosti. Tento součinitel tepelné vodivosti je často, běžně označován zkrácenětepelná vodivost.
- Vedení tepla se uplatňuje zejména v pevných látkách, téměř se neprojevuje v kapalinách a plynech. V případě elektricky nevodivých látek můžeme vedení tepla vysvětlit tak, že částice zahřívané části tělesa se více rozkmitají a předávají část své kinetické energie částicím sousedním. V elektricky vodivých látkách se na vedení tepla podílí volné elektrony.
- Příklady
- Tapelná vodivost Al (237 W.m-1.K-1)
- Tepelná vodivost mosaz (120 W.m-1.K-1)
- Tepelná vodivost PVC
- Tepelná vodivost kůže
- Tepelná vodivost Cu ( 386 W.m-1.K-1)
- Tepelná vodivost dřeva (0,4 W.m-1.K-1)
- Tepelná vodivost polystyrenu (0,0262 W.m-1.K-1)
Souvislost se životem, přírodou a praxí