L
35

Rozmnožovacím orgánem nejběžnějších současných rostlin krytosemenných je květ. Utváření květů je velmi různé. Podstatou je, že se v něm se vytvářejí samčí pohlavní orgány = tyčinky a samičí pohlavní orgány = pestíky.

V pestíku se vytvářejí vajíčka a ve zralém vajíčku vzniká redukčním dělením samičí pohlavní buňka. V tyčinkách se vytvářejí pylová zrna a v nich po opylení (tj. po dosednutí pylového zrna na bliznu pestíku) dochází rovněž k redukčnímu dělení a vznikají samčí pohlavní buňky, z nichž jedna nakonec splyne s pohlavní buňkou samičí a dává vznik zárodku v semenu.

Každý druh rostliny má určitý počet chromozomů určité stavby. Při pohlavním rozmnožování vzniká nová rostlina ze dvou rostlin (samčí a samičí), která má opět stejný počet chromozomů.

Některé rostliny se rozmnožují výtrusy, jejichž utváření se poněkud liší (je složitější), ale opět se zachovává stejný počet chromozomů v buňkách jedinců stejného druhu.

Někdy se rostliny mohou rozmnožovat nepohlavně z různých částí rostlinného těla (např. nová rostlina brambory z bramborové hlízy apod.).  V tom případě nová rostlina vzniká z jedné původní rostliny s určitým počtem chromozomů a nedochází k žádnému redukčnímu dělení a vzniku pohlavních buněk.

11