L
4

Předpokládá se přibližně takový vývoj:

V prvotním oceánu se postupně po miliony let vytvářely makromolekulární organické látky z jednoduchých sloučenin uhlíku i díky silnému UV záření a magnetismu.

V průběhu první miliardy let se postupně shlukovaly do útvarů, ve kterých se molekuly opakovaly – a vznikaly první nedokonalé buňky. Ty zřejmě zprvu do sebe přijímaly energeticky bohaté organické látky z okolí a z nich uvolňovaly energii potřebnou pro pohyb, pro vytváření dalších složitých sloučenin atd. Takové nedokonalé buňky představují i dnes některé buňky bakterií. Pravděpodobně o něco později vznikala prvotní fotosyntéza, kterou některé nedokonalé buňky podobné dnešním sinicím začaly získávat energii ze slunečního záření a do prostředí uvolňovaly kyslík. Předpokládá se, že takový vývoj v tzv. prahorách trval okolo 2 miliard let = nepředstavitelných 2 000 milionů let. Postupně směřoval k dokonalejším buňkám, ve kterých se vytvořila část řídící všechny děje v buňce (buněčné jádro) a podstatně se zdokonalil způsob uvolňování energie pro život ve specializovaných  částech buňky (v tzv. mitochondrích).

Dokonalé buňky se vyvíjely v průběhu dalších téměř dvou miliard let (ve starohorách) v podobě různých jednobuněčných organismů – jednobuněčných rostlin, prvoků i hub.

Před přibližně 1 miliardou let se začaly formovat první mnohobuněčné organismy, ve kterých se jednotlivé buňky specializovaly k zajišťování základních životních funkcí.

Z nich se před více než půl milardou let (v prvohorách) začaly relativně rychle vyvíjet různé dokonalejší mnohobuněčné organismy, jako byly prvotní rostliny, které získávaly energii ze slunečního záření a bezobratlí živočichové (zřejmě nejprve členovci ) a poté i obratlovci  (primitivní ryby) získávající energii z jiných organismů nebo z jejich zbytků jako houby. Většina těchto prvotních mnohobuněčných organismů je známá pouze ze zkamenělin, z nichž snad nejznámější jsou pozůstatky různých trilobitů – velmi jednoduchých členovců.

Složitost mnohobuněčných organismů v průběhu dalších milionů let postupně rostla. V prvohorách, druhohorách, třetihorách i čtvrtohorách se měnila stavba jejich těl, velikost i způsob života. Vždy se vedle sebe rozvíjely organismy výživově závislé na slunečním záření, na získávání energie z jiných organismů nebo z jejich zbytků.

11