L
2

Nejčastější sloučeniny v živých organismech jsou cukry, tuky, bílkoviny a nukleové kyseliny.

Nejznámější jednoduchý cukr má vzorec C6H12O6. Molekula glukózy se může různě spojovat do dlouhých řetězců a podle způsobu spojení pak vznikají velké makromolekuly různých škrobů nebo celulózy. Vznikají v tělech všech rostlin.

Z uhlíku, vodíku a kyslíku se jiným způsobem skládají také molekuly jednoduchých tuků, kdežto ve složitějších molekulách  složených tuků je i dusík a fosfor.

V každé buňce organismů jsou obsaženy bílkoviny; jejich základní stavební jednotkou jsou aminokyseliny tvořené uhlíkem, vodíkem, a dusíkem.Vytvářejí dlouhé řetězce makromolekul různě uspořádaných v prostoru. Součástí těchto molekul bývá často i síra a u velmi složitých molekul i některé jiné prvky – např. v červeném krevním barvivu železo.

V každé buňce jsou také nukleové kyseliny, které přenášejí dědičné vlastnosti organismu. To jsou ještě složitější makromolekulární látky z uhlíku, vodíku, kyslíku a fosforu. Jejich dlouhé řetězce jsou z několika základních jednotek a jejich uspořádání představuje kód pro stavbu bílkovin.

11