L
3

Chemické prvky se zapisují chemickými značkami a všechny chemické prvky mohou být uspořádány do periodické soustavy (tabulky) prvků, kde jejich postavení odpovídá jejich určitým vlastnostem. Tabulka je uspořádána do sedmi vodorovných řad – period, do osmi základních sloupečků - skupin a deseti vedlejších skupin.

V periodě jsou prvky se stoupajícím atomovým číslem (od atomu s jedním valenčním elektronem až po atom s osmi valenčními elektrony – tj. s plným obsazením valenční sféry – po vzácný plyn) .

Ve skupině jsou prvky se stejným počtem valenčních elektronů. (Číslo základních sloupců získáme odečtením čísla 10 = čísel přechodných prvků - od čísla 18).

Prvky ve vedlejších skupinách (tzv. přechodné) mají složitější uspořádání elektronového obalu.

Odtržením, nebo přijetím elektronů vznikají z atomů elektricky nabité částice – ionty. Ionty s kladným nábojem ( vznikající odtržením elektronu) se označují kationty (např. Na+), se záporným nábojem (vznikající přijetím elektronu) jsou anionty (např. Cl-). Valenční elektrony mají největší energii a jsou nejdůležitější pro spojování atomu s jiným atomem.

Základem stavby Země jsou 92 prvky. Prvky uvedené za uranem byly připraveny uměle.

11