L
26

Nebezpečnost a odstraňování odpadů

Odpady musíme odkládat tam, kam patří.

Zvláště obezřetní musíme být při odstraňování odpadů, které obsahují výbušné látky nebo látky jedovaté i jinak nebezpečné.

Takové odpady se označují odbornými slovy (termínem) nebezpečné odpady.

Tyto odpady nesmíme dát mezi ostatní směsný odpad, ale musíme je odkládat na zvláštní místa, obvykle do tzv. sběrných dvorů.

27

V malých obcích, kde není sběrný dvůr, se předem oznamuje termín, kdy se sběr takových odpadů pořádá a nebezpečné odpady se společně odvážejí.

Někdy je třeba již nepoužívané věci odevzdávat do obchodů, kde se prodávají. Je to tzv. „zpětný odběr odpadů“. Tak například zbytky léků se odevzdávají nazpět do lékáren, elektrické spotřebiče (ledničky, pračky, vařiče apod.) se odkládají přímo do obchodů s těmito výrobky, baterie a podobné věci se dávají do zvláštních nádob, které bývají označeny v různých prodejnách i na ulicích.

 

28

Z odevzdaných odpadů se někdy získávají cenné látky, jejichž přírodních zdrojů je málo a které jsou velmi důležité pro výrobu mobilů, počítačů apod.

Odpady, které se nevyužijí pro recyklaci, se mohou spalovat ve spalovnách a získaným teplem se vytápějí různé budovy.

Některé odpady se odvážejí na řízené skládky. Takové skládky se musí izolovat, aby se z nich škodlivé látky nedostávaly do okolní vody a půdy.

Velmi škodlivé a nezodpovědné je, když lidé odhazují odpady jen tak do okolního prostředí. 

Takové „divoké“ skládky jsou nebezpečné pro život v přírodě i pro zdraví lidí.

Každý, kdo ví, jak je to nebezpečné, by měl přesvědčovat lidi kolem sebe, aby se naučili odpad třídit a správně ho odkládat.

Lidé musí s odpady nakládat odpovědně. Je to v zájmu jejich dalšího života.

29

Co jsou odpady ?

Když věci přineseme domů nebo je spotřebujeme, obal odstraníme a stává se z něho odpad.

Také všechny ostatní věci se stávají odpady, když je využijeme a už je nepotřebujeme nebo nechceme.

Příkladem těchto odpadů je již nepoužitelné sklo, papír, zbytky plastových předmětů, oděvy a mnoho dalších nepoužitelných a odložených předmětů.

Každý výrobek se jednou stává odpadem.

30

Kdo se má starat o odpady ?

Odpadům, které vznikají v domácnostech, říkáme komunální odpady.

Správné a odpovědné nakládání s odpady v každé domácnosti je velmi důležité.

Mnoho odpadů vzniká také v průmyslu, v zemědělství, při dopravě i při všech ostatních lidských činnostech.

Všechny nevyužitelné odpady je třeba třídit a podle toho je různě odkládat.

Nádoby na tříděné odpady mají vždy určitou barvu.

31

Některé šaty jsou nám malé, nebo se nám již nelíbí a už se pro nás staly odpadem. Můžeme je však dát k využití jiným lidem.

Některé obaly, které přineseme z obchodu, se mohou hodit k uschování různých věcí. Z některých odpadů si můžeme udělat užitečné věci sami.

Všechny odpady můžeme odkládat do tzv. sběrných dvorů.

Pokud odpady není možno zpracovat a využít, uskladňují se zatím na řízené skládky, nebo se spalují ve speciálních zařízeních.

Nikdy se nesmí spalovat doma, protože se z nich mohou uvolňovat prudce jedovaté látky.

32

Všechny odpady je třeba dobře  třídit a podle toho je různě odkládat. Nádoby na tříděné odpady mají vždy určitou barvu.Vytříděné odpady představují důležité druhotné suroviny. Opětovné využívání druhotných surovin čili recyklace šetří přírodu.  Některé odpady je třeba odevzdávat zpět do obchodů a všechny odpady je možno odevzdat na sběrné dvory. Velká opatrnost je důležitá při nakládání s nebezpečnými odpady.

Příroda – ta si se svými odpady vždy poradí. Organické látky  (zbytky organismů) se v půdě rozloží a znovu se využijí pro růst rostlin. V současné době se začíná stále více sbírat i odpadní organické látky čili bioodpad z domácností, nebo - pokud je to možné - dáváme zbytky takových látek na kompost, kde se rozloží jako v půdě  - a ten pak využijeme při pěstování rostlin.